Založ si blog

Zbohom a ďakujem za ryby

Nemám rada víkendy. Lebo cez víkendy chodím behať sama a síce mám neprekonateľný playlist, nudím sa. Zvykla som si, že sa pri tom s niekým rozprávam. V nedeľu poobede mi začalo byť netypicky zle. Ako keby zo mňa niekto vysával život. Nemohla som zaspať a keď sa mi to konečne v horúčke a vyčerpaní podarilo, niekedy nadránom som sa zobudila na prepotenú plachtu, vankúš aj miestnosť.

 

Vstala som, dala si ľadovú sprchu, lebo Wim Hoff povedal… obula som sa a cestou za Filipom kúpila v kiosku dva čokoládové donuty. Lebo dnes so mnou behá už 40 dní! Presne! A to treba osláviť sacharidom, inak by celá naša snaha o disciplínu mala nejaký zmysel. Vedela som, že dnes toho veľa nenabehám. Mala som horúčku, tieklo mi z nosa a keď som skúsila bežať, dusila som sa jak starý tuberák. Tak som si len povedala, že si dáme donut a ja pôjdem domov. Chcela som ho vidieť. Máme predsa výročie! Alebo teda… výštyridsaťdnie. 

 

Filip sedel na našej lavičke a keď ma uvidel, postavil sa. Vyzeral čudne. Smutne a nervózne.

,,Whats wrong?“ zamračila som sa.
,,Sadni si, prosím ťa,“ ani ma nepozdravil.
,,Radšej nie. Čo je?“ držala som tie donuty v papierovom vrecku akosi strnulejšie.
,,Rád s tebou chodím behať…“
,,Ah, dobrý bože,“ vzdychla som, lebo som presne vedela, čo bude nasledovať.
,,Cez víkend som sa bavil viac ako som mal, čo-to sme popili a ja som v akomsi záchvate nadšenia svojej žene povedal, že mám kamošku, s ktorou chodím behať…“ vysvetľoval a ja už som nič nepočula, len ako mi pulzuje krv v ušiach.
,,To hádam nie…“ dívala som sa na neho a neverila tomu, čo počujem.
,,Mrzí ma to. Neuvedomil som si, že keď nad tebou premýšľam, alebo keď ťa čítam, príliš nepríčetne sa usmievam. Mal som si dať pozor, ale pri tebe je to ťažké. Som tu dnes naposledy, len som ti to chcel povedať,“ mal ruky vo vreckách a vyzeral asi rovnako šokovane ako ja. Teda, myslím si. Lebo ja som bola v šoku len tak trochu. Čakala som, že sa to stane. Vyoverthinkovala som si to už dávno, hádam nenechám ľudí, aby mi ublížili bez adekvátnej prípravy. 
,,Dobre. Tak dík. Za všetok ten čas. Zbohom,“ urobila som dva kroky dozadu.
,,To je všetko?“ vyzeral prekvapene.
,,…a ďakujem za ryby,“ usmiala som sa smutne. Už k tomu nebolo čo dodať.

Otočila som sa, položila donuty v papierovom vrecku na smetiak a rozbehla sa dolu kopcom v takom šprinte, ako ešte nikdy. Dúfala som, že nemám rozviazané šnúrky, lebo keby áno, tak sa rozhodne zabijem.

 

Prišla som domov v rekordnom čase, vbehla do kúpeľne a dávila asi dve hodiny. Lebo emočná dysregulácia a chrípka nie sú ideálne kombo, keď sa rozhodnete robiť tento druh kardia. Či už beh alebo neustále rozchádzanie sa s ľuďmi, s ktorými ste nikdy nespali…

 

Sadla som si do sprchy a pustila na seba studenú. Lebo to Wim Hoff povedal. Sedela som tam, počúvala KoRnov (lebo to zas niekto iný povedal) a dúfala, že nikto nepočuje mňa. O štyri songy neskôr a zistenie, že som asi vytopila kúpeľňu, som sa postavila a skoro modrá od zimy vyšla von. Zabalila som sa do uteráku, sadla si na gauč a len sa bezprízorne pár minút dívala pred seba. Premýšľala som, prečo to vždy nakoniec skončí tak, že ženy svojich mužov nerady vidia šťastných. Všimli ste si? Ak je ona v permanentnej depresii, lebo jej život nie je presne taký, ako by chcela, tak je to jeho vina. A nemá čo byť spokojný. Tobôž nie sám so sebou a už absolútne nie kvôli niekomu, kto sa s ním potí v kopcoch. Chápem to. Len ma to serie. 

 

Občas sa vám v živote stane, že budete s niekým bežať o preteky a potom si uvedomíte, že nebežíte za ním, ale od neho. A niekedy, keď utekáte cez galaxiu, stretávate pri ceste stopárov, s ktorými sa chcete priateliť. Lebo vyzerajú láskavo, múdro, zábavne a bezpečne.

 

Ale pamätajte: Beh je výsostne introvertná aktivita.

Patchworková rodina

01.10.2023

Niekto by povedal, že stať sa macochou je ťažké. A ja netvrdím, že je to najľahšia vec, aká sa mi v živote stala, ale ak by som si mala vybrať akékoľvek dve deti, ktoré nevyšli zo mňa, ale milujem ich, ako keby áno, boli by to tieto. Takže ak sa pýtate, či to za to stálo – nepochybne. Patchworková rodina je sociologický pojem, ktorý vznikol len nedávno a mne sa [...]

Kráľovná chaosu

30.09.2023

Nikdy som nechcel deti. A som rád, že ani moja žena nie. Hovorili sme si, že to necháme na prírodu, ale v skutočnosti sme ich nikdy nechceli. A príroda v tom, evidentne, bola s nami za jedno. Keď som si ju bral, mal som 22 a ona 33. Vadilo to všetkým, okrem nás dvoch, tak sme sa na ich názory vyjebali a žijeme spolu už 18 rokov v tom najlepšom manželstve na svete. Robin som [...]

Polnočná cigareta

29.09.2023

Je pre mňa ťažké hovoriť o svojich pocitoch. Nielen preto, že som si nikdy nemyslel, že by niekoho zaujímali. Ale mať duševné poryvy v strednom veku je pre chlapa nepríjemné, nečakané a náročné. Spozoroval som, že sú na svete ľudia, u ktorých mi prejde všetko. Akékoľvek správanie. Aj také, ktoré mi neprechádza ani u mňa samého a potom sa musím mesiace masochisticky [...]

pad, lietadlo, senica

V Senici zomreli pri páde malého lietadla muži vo veku 52 a 19 rokov

02.10.2023 09:34

Prípad vyšetruje senická polícia, ktorá začala vo veci trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia.

Jakub Hankovský, Ipsos

Prečo sa exit polly tak líšili od oficiálnych výsledkov? Karty zamiešala enormná účasť

02.10.2023 09:00

Riaditeľ agentúry Ipsos vysvetľuje, prečo sa exit polly líšili.

koláž, kollár, čimeška, fico, danko, heger

Toto sú víťazi a porazení. Ako sa zmení parlament? SNS má divoký klub, Smer stálice. Vypadol Kollár, Klus aj Gyimesi

02.10.2023 08:00

V parlamente bude 90 nových poslancov, viaceré známe tváre z neho vypadnú. Danko bude musieť svoj klub ustrážiť.

Ciudad Madero

Zrútenie kostolnej strechy v Ciudad Madero si vyžiadalo deväť obetí, 50 je zranených

02.10.2023 07:48

Masívna strecha kostola sa zrútila počas prijímania eucharistie.

kontroverza

Držte kríž vysoko, nech ho vidím cez plamene😎 Píšem beletriu, nie literatúru faktu. So shut the fuck up 🫦

Štatistiky blogu

Počet článkov: 285
Celková čítanosť: 826583x
Priemerná čítanosť článkov: 2900x

Autor blogu

Odkazy